Myrmidon Training Systems

Myrmidon Training Systems

ACHILLES GLARED AT HIM AND ANSWERED, "FOOL, PRATE NOT TO ME ABOUT PACTS. THERE CAN BE NO PACTS BETWEEN MEN AND LIONS, WOLVES AND LAMBS CAN NEVER BE OF ONE MIND..." - HOMER, THE ILIAD

 2019 FOLKSTYLE RESULTS

Bantam (8U) - 54-61

1st Place - Jayven Sipkema of Unattached

2nd Place - Noah Simmons of Rhino House Wrestling

 

Intermediate (10U) - 63-72

1st Place - Owen Walraven of Mattawan

2nd Place - Chase Nagy of Rhino House Wrestling

 

Intermediate (10U) - 72-77

1st Place - Tyler Morales of Simmons Academy

2nd Place - Chase Nagy of Rhino House Wrestling

 

Novice (12U) - 66-74

1st Place - Jarrett Smith of Upper Level

2nd Place - Mario Curiel of Mona Shores

 

Novice (12U) - 76-86

1st Place - Maveric Hoffert of Cadillac Wrestling Club

2nd Place - Payton Sampson of Cadillac Wrestling Club

 

Novice (12U) - 95-101

1st Place - Luke Phillips of Hook and Catch Wrestling Club

2nd Place - Alan Wegner of Cassopolis

 

Novice (12U) - 124-124

1st Place - Shawn Paszkowski of Cadillac Wrestling Club

 

Schoolboy (U14) - 81-95

1st Place - Cecilia Williams of Simmons Academy of Wrestling

2nd Place - James Diel of Myrmidon Training Systems

 

Schoolboy (U14) - 137-138

1st Place - Kevin Sampson of Cadillac Wrestling Club

2nd Place - Lorenzo Jorgensen of Wildcat Wrestling 616

 

Schoolboy (U14) - 152-165

1st Place - Samuel Tarantowski of Titans Freestyle

2nd Place - Justin Paszkowski of Cadillac Wrestling Club

 

2019 FREESTYLE RESULTS

Intermediate (10U) - 54-63

1st Place - Owen Walraven of Mattawan

2nd Place - Noah Simmons of Rhino House Wrestling

 

Intermediate (10U) - 72-77

1st Place - Tyler Morales of Simmons Academy

2nd Place - Chase Nagy of Rhino House Wrestling

Intermediate (10U) - 101-101

1st Place - Alan Wegner of Cassopolis

 

Novice (12U) - 64-67

1st Place - Jarrett Smith of Upper Level

2nd Place - Matthew Quigley of Titan Pipeline

3rd Place - Brandson Wood of Cedar Springs

 

Novice (12U) - 74-78

1st Place - Vaughn Tarbet of Cyclones Wrestling

2nd Place - Jarrett Smith of Upper Level

3rd Place - Payton Sampson of Cadillac Wrestling Club

4th Place - Mario Curiel of Mona Shores

 

Novice (12U) - 86-95

1st Place - Maveric Hoffert of Cadillac Wrestling Club

2nd Place - Luke Phillips of Hook and Catch Wrestling Club

 

Novice (12U) - 124-124

1st Place - Shawn Paszkowski of Cadillac Wrestling Club

 

Schoolboy (U14) - 81-83

1st Place - James Diel of Myrmidon Training Systems

2nd Place - Jamie Segorski of Upper Level

 

Schoolboy (U14) - 94-95

1st Place - Cecilia Williams of Simmons Academy Of Wrestling

2nd Place - Landon Thomas of Michigan West Wrestling Club

 

Schoolboy (U14) - 137-138

1st Place - Philip Lamka of Cyclones Wrestling

2nd Place - Kevin Sampson of Cadillac Wrestling Club

3rd Place - Lorenzo Jorgensen of Wildcat Wrestling 616

 

Schoolboy (U14) - 152-165

1st Place - Samuel Tarantowski of Titans Freestyle

2nd Place - Justin Paszkowski of Cadillac Wrestling Club

 

2019 GRECO RESULTS

Intermediate (10U) - 54-63

1st Place - Owen Walraven of Mattawan

2nd Place - Noah Simmons of Rhino House Wrestling

 

Intermediate (10U) - 72-77

1st Place - Tyler Morales of Simmons Academy

2nd Place - Chase Nagy of Rhino House Wrestling

 

Intermediate (10U) - 101-101

1st Place - Alan Wegner of Cassopolis

 

Novice (12U) - 64-67

1st Place - Jarrett Smith of Upper Level

2nd Place - Brandson Wood of Cedar Springs

3rd Place - Matthew Quigley of Titan Pipeline

 

Novice (12U) - 74-76

1st Place - Mario Curiel of Mona Shores

2nd Place - Payton Sampson of Cadillac Wrestling Club

 

Novice (12U) - 78-86

1st Place - Vaughn Tarbet of Cyclones Wrestling

2nd Place - Maveric Hoffert of Cadillac Wrestling Club

 

Schoolboy (U14) - 94-95

1st Place - Cecilia Williams of Simmons Academy Of Wrestling

2nd Place - Landon Thomas of Michigan West Wrestling Club

 

Schoolboy (U14) - 137-138

1st Place - Philip Lamka of Cyclones Wrestling

2nd Place - Kevin Sampson of Cadillac Wrestling Club

3rd Place - Lorenzo Jorgensen of Wildcat Wrestling 616

 

Schoolboy (U14) - 165-165

1st Place - Samuel Tarantowski of Titans Freestyle

 

2019 GRAPPLING RESULTS

Open - 95-125

1st Place - Matthew Treiber of Pine River Wrestling Club

2nd Place - Cecilia Williams of Simmons Academy Of Wrestling

 

Open - 142-155

1st Place - Cayden Mys of Unattached

2nd Place - Matthew Whitcomb of Wildcat Wrestling 616

3rd Place - Andrew Stevens of LeRoy

4th Place - Wyatt Underhill of Pine River Wrestling Club

 

Open - 285-285

1st Place - Jerome Nickelson of Hook and Catch Wrestling Club

 

2019 FRECKO RESULTS

Cadet (16U) - 116-125

1st Place - Matthew Treiber of Pine River Wrestling Club

2nd Place - Owen Foster of Myrmidon Training Systems

 

Cadet (16U) - 137-148

1st Place - Maxwell Honiss of Michigan Matcats

2nd Place - Justin Tioran of Bloomfield Hills

3rd Place - Wyatt Underhill of Pine River Wrestling Club

 

Cadet (16U) - 146-155

1st Place - Cayden Mys of Pine River Wrestling Club

2nd Place - Andrew Stevens of LeRoy

 

Junior (in High School) - 108-108

1st Place - Mathew Hakken of Myrmidon Training Systems

 

Junior (in High School) - 144-155

1st Place - Isaac Meyer of Michigan West Wrestling Club

2nd Place - Kaelan McBride of Big Rapids

3rd Place - Jarrett Tioran of Bloomfield Hills

 

Junior (in High School) - 198-204

1st Place - Eric Hernandez of Fennville

2nd Place - Nicholas Fries of Fennville

 

Open - 142-155

1st Place - Michael Fries of Fennville

2nd Place - Matthew Whitcomb of Wildcat Wrestling

 

Open - 181-218

1st Place - Boris Kulich of Chicago Wrestling Club

2nd Place - Maksyn Chuiko of Chicago Wrestling Club

3rd Place - Steve Fries of Myrmidon Training Systems

 

Open - 285-285

1st Place - Jerome Nickelson of Hook and Catch Wrestling Club

2nd Place - Joseph Nickelson of Hook and Catch Wrestling Club

All auto-bill memberships  must be signed up for on location or through PayPal via webpage. 

Please bring in copy of your recipe to first class when paying for a single month membership.

Payments for month to month memberships must be payed for on location.